Ceny nemovitostí jsou rekordně vysoko. Byt, který ještě před pár lety stál poměrně slušné peníze, dnes stojí klidně i dvojnásobek. Není divu, že už hezkou řádku let musí lidé řešit financování vlastního bydlení pomocí hypotéky. Jde o speciální úvěr, který je určený k financování bydlení – výstavby, nákupu nebo rekonstrukce. Hypotéku vám nabídne snad každá banka, a každá má jiné podmínky pro její získání. Co mají ale banky společné je to, že hypotéka po insolvenci neexistuje.

peníze bydlení

Proč je problém hypotéku získat?
Každá banka v rámci řízení v žádosti o hypotéku řeší, zda máte dobrou platební historii a morálku. Jelikož jde většinou o hypotéky v řádech milionů korun, a každé bance jde především o to aby ji klient splácel a spolu se splátkami platil i úroky, nechtějí mít banky problémy s klienty, kteří by nespláceli. Banka by potom musela řešit prodej nemovitosti, a mohla by přijít o značnou částku. Proto si banky tak pečlivě vybírají, komu úvěr dají. Abyste hypotéku získali, musíte mít po zkušební době, nejlépe smlouvu na neurčito, a také nesmíte mít žádné jiné závazky.

Banky nedávají hypotéky každému
Česká národní banka zpřísnila schvalování hypoték tím, že zakázala schvalovat 100% hypotéky. To znamená, že když si chcete půjčit 2 miliony, musíte mít 200 tisíc naspořených – většinou banky chtějí, aby žadatelé měli naspořených 10-20 % z celkové částky. Pokud někdo platí nájem a k tomu má spořit takto vysokou částku, není divu, že ubývá lidí, kteří hypotéku dostanou.

stavba domu

Bydlet ve vlastním je z mnoha ohledů mnohem lepší než bydlet v nájmu. Dokud splácíte, nemovitost vám nikdo nevezme, což se u nájmu říct nedá. Nájemní smlouva vám skončí, a pokud vám ji majitel neprodlouží, musíte se vystěhovat tak jako tak. A právě toto je hlavní důvod, proč většina lidí touží po vlastním bydlení – nechtějí neustále řešit hledání nového bydlení.

Balící potřeby
Naše pevné zdraví