Ačkoliv již téměř zmizely, pravdou je, že i dnes můžeme najít družstevní byty, a také je vlastnit. To samozřejmě také znamená, že je můžeme pronajmout. Ovšem vzhledem k tomu, že zde není situace tak jednoduchá, je pochopitelné, že je potřeba smlouva o pronájmu družstevního bytu. Ta musí samozřejmě obsahovat hned několik náležitostí, aby byla platná. A je dobré se podívat na to, jaké to jsou.

Tou první jsou samozřejmě jména a adresy obou zúčastněných stran, tedy majitele bytu i nájemce. V tomto případě se k tomu však také přidává název a adresa sídla daného družstva, neboť i to zde musí být zmíněno. To je základní požadavek, který najdeme u všech smluv.

prázdný byt

Dále je vhodné také uvést přesnou adresu bytu. Zde nestačí jen adresa domu, nýbrž je nutné uvést také konkrétní byt, ideálně jeho číslo, v případě potřeby pak také jeho polohu, či alespoň patro, ve kterém je umístěn. Je to pochopitelné, přeci jen i předmět smlouvy je něčím, co je nutné v jakékoliv smlouvě definovat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nájemní smlouvu, je nutné, aby v ní byla stanovena přesná výše nájemného a také to, co je v něm zahrnuto. Jsou součástí například energie, nebo si je bude nájemce platit sám zvlášť? A co družstevní poplatky? Pro spokojenost obou stran je vhodné, aby vše bylo přesně definováno.

družstva najdeme nejčastěji v paneláku

V neposlední řadě je pak důležitá i doba trvání smlouvy. Ty nájemní jsou obvykle na dobu určitou, a tato není výjimkou. Zde samozřejmě záleží na tom, jak se obě strany dohodnou, obvyklá doba je však jeden rok, samozřejmě s možností prodloužení. Tím posledním, co je potřeba dodat, je datum a místo podpisu smlouvy, stejně jako podpisy všech stran. Neuškodí ani jejich oficiální ověření například notářem. Teprve po splnění všech těchto podmínek bude vše naprosto legální a v pořádku. A o to by nám zde mělo jít především.

Sídlo společnosti v Praze přináší více výhod
Podvody jsou rozšířené